Sık Sorulan Sorular

Uluslararası yarışmalar incelendiğinde (Slovenya, Viyana ve Paris örneklerinde) maksimum başvurunun 300-400 civarında olduğu gözlenmiştir. Başvuru sayısını ilk başvuran 300 kişi ile sınırladık. 300 sayısına ulaştıktan sonra başvuru tarihinin sonu beklenmeksizin başvuru kapanacak ve bu durum resmi websitemizden ilan edilecektir.

Her tür müzik gönderilebilir. Gönderilen bestenin niteliği tür ne olursa olsun kendisini gösterecektir.

İnsan sesi ile seslendirilen şarkıları, çalgı ile seslendirilen müziklerle karşılaştırmak denk olmayacağından bu yarışmada hariç tuttuk. Şarkı, sözlü müzik kapsamında olacağından kıyaslamada başka problemler de yaratabilirdi. Çalgılar akustik oldukları sürece her türden olabilir. En fazla üç adet çalgı kullandığınız bir bestenizi gönderiniz. 

Çocukların bestecilik konusundaki potansiyellerinin farkına varmaları ana amaç olduğundan yüksek para ödülü tercih edilmemiştir. Onun yerine bestecilik konusunda 1 günlük atölyeye katılmaları, hediye paketinde yer alan gereçler ve güncel beste aparatlarına sahip olmaları öncelikli düşünülmüştür. Aynı zamanda kazanan bestelerin profesyonel müzisyenler tarafından seslendirilecek ve ses/video kayıtlarının kendileri ile paylaşılacak olması da ödüllerin bir parçasıdır.

Bu yarışmanın amacı çocukları beste yapmaya yönlendirmek, kendi yetenekleri ve potansiyellerini fark etmelerini sağlamak. Dürüst olmayan bir yolla yarışmaya katılmalarını teşvik etmek istemeyiz. Bu yüzden eksper jüri üyleri ile çalışıyoruz. Çocuk bestecinin becerisi atölyeler sırasında da kendisini gösterecektir ve finale kalan besteler MESAM’a kayıt edileceklerinden özgün olmadıkları tespit edilirse cezai işlem uygulanacaktır. En sağlam yol çocuğun tamamı ile kendi eserlerini yaratması ve bu yolla yarışmaya girmesidir.

Başvuru işlemleri için bir elektronik posta hesabı sahibi olmak zorundasınız.

Video boyutları büyük olduğu için emailinize ekleyerek gönderdiğiniz videoları kabul edemiyoruz. Bir video uygulamasında bir hesap açarak oraya eklediğiniz bir videonun bağlantısını paylaşmalısınız. Aksi takdirde başvurunuzu değerlendiremeyeceğiz.

Siz başvuru formu ve videonuzu gönderdikten sonra ve 2. adımdaki yüklemeleri watsapp hattına yaptığınızda size kısa bir lındı mesjaı gönderilecektir. Bu e-postadan önce herhangi bir yoğunluk yaşanmaması için lütfen telefon yolu ile arayarak cevap almaya çalışmayın.

Aralarından en iyi olduğunu düşündüğünüzü seçin ve o bestenin videosunu gönderin. Maalesef sadece bir parça ile girmeye hakkınız var.

Bestecilik atölyesine davet edilecek 20 finalistin isimleri resmi web sitesinden 10 Nisan 2020’de duyurulacak. Çevrimiçi gerçekleşecek olan bestecilik atölyesi 12 Nisan Pazar günü saat 15.00 ve final konseri etkinliği yine çevrimiçi olarak 23 Nisan tarihlerinde düşünülüyor. 

Çocuk besteciler en fazla 2 ebeveyn ile otel odasında tek oda kullanarak kalabilirler. İBB tarafından misafir edilecek olan ebeveynler ve bestecinin Türkiye sınırları içerisinde otobüs ve tren masrafları ödenecektir. Satın aldığınız biletlerin üzerinde finale kalan çocuk ve ebeveynlerin soyadları tutmak zorundadır. İstanbul'a geldiğinizde biletleri teslim ederek geri ödeme alabilirsiniz. Tek ebeveyn ve bir kardeş de gelmesi mümkündür ancak sayı toplamda besteci çocukla beraber üçü geçemez. Çocuk besteci ile gelen kişilerden biri mutlaka yasal velisi olmak zorundadır ya da noter tasdikli vekalet verilmiş olmalıdır. 

Etkinlik öncesinde çocuklar ve jüri üyelerinin bir araya gelebileceği ve sorular sorabilecekleri kısa bir süre olabilecek. Bu ortam çevrimiçi ve toplu olarak uygulanacak.  

Bu tür etkinlik detayları finale kalan ve İstanbul’a davet edilen 20 çocuk ile paylaşılacak.

Hayır. Düzenlemeler kabul edilmeyecektir. Parçanın tümünün sizin tarafınızdan özgün bir şekilde yaratılmış olması gerekmektedir.

Bestelerinizi kendiniz seslendirmeniz bekleniyor.

Hayır, bize video göndermelisiniz.Değerlendirmeler video üzerinden olacak. Nota da ayrıca varsa watsapp hesabına fotoğraf ya da pdf olarak göndermeniz bize yardımcı olacaktır.

Çocuk bestecinin enaz 1 en fazla 5 dakikayı aşmayacak, tümü ile özgün (tümü ile besteciye ait) bir parçanın video kaydını yarışmaya göndermesi yeterli olacaktır.

Yarışmaya katılan parçalar daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, ödül almamış, herhangi bir mecrada yayınlanmamış (kişisel sosyal paylaşım siteleri hariç) ve bu yarışma sürecinde telif hakları deveredilmemiş ya da satılmamış olmalıdır.

Yarışma düzenleme komitesi ya da Jüri üyelerinin (asistanlar dahil) kendi birinci derece yakınları yarışmaya katılamaz. Çocukların besteleri asil jüri üyeleri henüz hiç görmeden önce asistanlar tarafından gözden geçirilecek. Bu sırada asil jüri üyelerinin bu işleme herhangi bir müdahaleleri olmayacak. Dolayısı ile ikinci bir filtreleme söz konusu olacak. Ayrıca asil jüriyi geniş sayıda tutmamızın bir nedeni de kararın tarafsızlık oranını arttırmasıdır. Besteler toplu olarak değerlendirilmeden önce en az iki jüri üyesi tarafından birer gizli puan verilerek son aşamaya gelinecek. Bu da tarafsızlığı arttıracaktır. Yarışma sonunda tüm jüri üyeleri geriye dönük tüm işlemleri gözden geçirebileceklerdir.

Evet, ancak finale kalan çocuklar için duyuru yapılacak. Sizin önceden başvurmanıza gerek yok.

Yarışma ulusal bir yarışmadır, final etkinliği çevrimiçi olarak gerçekleşecektir. Yarışmanın koordinasyonu İstanbul Büyükşehir Belediyesi adına OzArt Akademi (Eskişehir) tarafından yürütülmektedir.

Toplam 1 sayfa icerik arasından, 1. sayfa gösteriliyor.